Değerli Meslektaşlarımız ve Değerli Basın Mensupları;

Eczacılık sektörünün ilk fuar çalışması olarak bilinen 11. Eczacılık Fuarı İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda sektörün profesyonelleri ile buluşacak.

Eczacılık sektörü ülkemizde en geniş hizmet veren ve sağlık meslekleri arasında en fazla mesaiye sahip, halkın en yakın sağlık danışmanı olma özelliğini de barındıran en saygın hizmet sektörüdür. Bu bakımdan yapılan fuar, sektörün eksiklerini yanlışlarını ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Sektörün tüm kurumlarının desteğiyle düzenlenen fuarda, bireysel veya kurumsal ilişkilerin her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan birliktelik sağlanmaktadır.

Eczacıların ve Eczane Teknikerleri, Teknisyenleri’nin yoğun katılımıyla düzenlenen fuarda bir çok firmanın ürünlerinin tanıtımı değil ürün kullanım alanları, yararları ve zararlarının görüşe çıkarıldığı bilinmektedir. Bir çok firma kendi ürün portföyünü yeterince açıklayamamaktadır. Fuar sayesinde firmalar kendi ürünlerini profesyonel tanıtım ekibi ile sunabilmekte aynı zamanda sektörün profesyonellerine yeterli ve yararlı bilgiyi empoze etmektedir.

Bilindiği üzere Eczacılık sektörü, tüm dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden birisidir. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu konuda oldukça hızlı bir gelişim yaşanmaktadır. Bunun en önemli kanıtı, sektörün içindeki ve mevcut istihdam yapısındaki payının gün geçtikçe artmasıdır.Tüm sektörler gibi eczacılık sektörünün de varlığını sürdürebilmeleri müşterilerine bağlıdır. Üretilen/üretilecek olan hizmetin pazarlanarak alıcılarına ulaştırılması, eczaneler için hayati önem taşımaktadır.

Bu nedenle eczaneler kendi istedikleri hizmetleri müşterilere sunmak ve onların bu hizmetleri kullanmalarını beklemek yerine hedef kitlenin gereksinimlerini belirleyerek onları memnun edecek hizmetleri sunmayı prensip haline getirmişlerdir. Bu anlayış müşteri memnuniyetiyle birlikte müşteri bağlılığı kavramını ortaya çıkarmıştır.

Müşteri memnuniyeti; müşterinin aldığı ürün veya hizmetten beklediğini bulması olarak tanımlanırken, müşteri bağlılığı ise; alınan ürün veya hizmetten müşterinin memnun kalması sonucunda aynı veya benzer ürün ya da hizmete ihtiyacı olduğunda aynı işletmeyi tercih etmesidir. Müşteri memnuniyeti ve bağlılığı müşterilere büyük değerler sağlamaya yönelik pazarlama kaynaklarının uygun bir şekilde değerlendirilmesiyle oluşturulabilir. Fuarda yer alan firmalar bu konuyu gözeterek sektörün yapısına uygun ürünlerini profesyonellere doğru ve detaylı bilgi ile sunmaktadır.

Günümüz rekabet koşullarında, işletmelerin hayatta kalabilmeleri ve başarılı olabilmeleri, kaliteyi arttırmak, maliyetleri düşürmek ve bunun yanında müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya bağlı bulunmaktadır. Bunu başarabilmek için ise sektöre bağlı profesyonellerin doğru bilgiyi alması önemlidir.

Eczacılık sektörü içerisinde hizmet eden halkın en yakın sağlık danışmanları ise Eczacılar, Eczane Hizmetleri Teknisyen ve Teknikerleri olarak bilinmektedir. Fuar içerisinde düzenlenecek eğitim seminerleri ile sektörün gelişmesine çok önemli bir katkı sağlanması beklenmektedir. Eczane Hizmetleri Teknisyen ve Teknikerleri’ne verilecek eğitim Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği tarafından verilecek sertifika ile katılımcıların mesleki kariyerlerine ivme kazandıracaktır.

Sektörün en önemli buluşması olan 11. Eczacılık Fuarı kapılarını 3 kasım 2012 saat 10:00 itibariyle Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı‘nda açacak. Fuara Devajans ev sahipliği yapmaktadır.

 

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir