eczane-teknisyeniBasına ve Kamuoyuna;

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği,  İstanbul Eczane Teknisyenleri Derneği ortak bir açıklama yaparak, eczane çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Eczane teknikerliği yetkilendirme eğitim ve sınavına, sadece 12 Temmuz 2011 ile 12. Temmuz 2012 tarihleri arası eczanede çalıştığını belgeleyenlerin kayıt yaptırabildiğini, konuyla ilgili soruların Sağlık Bakanlığı ve il sağlık müdürlüklerince cevapsız bırakıldığı öne sürülen açıklamada şöyle denildi: “Bazı sebeplerden dolayı (askerlik, gebelik, belirli bir süre çalışmamak, iş bulamamak vb..) bu tarihler arası eczanelerde çalışamayan fakat tarihler öncesi veya sonrasında 1 yılını ve hatta meslekte 10. yılını dolduran meslektaşlarımız sınav için kayıt yaptıramıyorlar.

Bu durum, 1 yıldır bu meslekte çalışan elemanı kayıt altına alıp yetki belgesi verirken, mesleğe senelerdir hizmet eden profesyonel eczane çalışanlarını saf dışı bırakmaktadır. Üstelik Resmi gazetede yayınlanan kanuna göre eczanelerde çalışan personel eczane teknikeri olarak tanımlanmış ve sertifikası olmayan personelin çalışması halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası uygulaması yürürlüğe girmiştir.

Bu durumda yüzlerce meslektaşımız gerçekleşecek olan ilgili yürütmede meslekten uzaklaştırılmakla kalmayıp cezalandırılacaktır.

Bizler eczanelerde mesleki gelişimimiz ve eczacılarımızın yardımı ile gelişmiş bir sağlık hizmeti veriyoruz. Bu hizmetlerimizi sürdürürken kapsamlı danışmanlık hizmetimiz sayesinde tüm halkımız bizlerden memnun. Bu açıdan alacağımız her bir eğitim bizlerin ufkunu genişletecektir.”

4 cevaplar
 1. Adem35455
  Adem35455 says:

  benimde 2 ay süre yüzünden kursa katılamıyorum ama 4 senedir bu işi yapıyorum.bu yasayı kim çıkardı acaba onu merak ediyorum

  Cevapla
 2. Aktasmersin
  Aktasmersin says:

  benim anlamadıgım bu sertifikayı yıllarca çalışmış kalfalar neden alamadı kurslar mı açılmadı yoksa önemsenmedimi şahsen benim bulundugum ilde defalarca açıldı kurs diplamayı almayan kimse kalmadı siz düşünün artık 300 eczane 1800 teknisyen tabiki en az 800 kişi boşta yani degişen fazla bir şey olmadı her yerde dengesizlik var

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir