Eczane-calisanlarina-siddetBASINA VE KAMUOYUNA

Reçetesiz ilaç verilmemesi sebebiyle meslektaşlarımızdan ve eczacılarımızdan gelen bilgiler gösteriyor ki hergün eczanelerimizde kaos yaşanmaktadır. Halkımıza doğru bilgilendirme yapılmaması ve masa başında alınan kararlar halk ile eczaneleri karşı karşıya getirmektedir.

Gerekli bilgilendirme yapılmadığı gibi, gerekli önlemlerde alınmamaktadır.

Geçtiğimiz gün İstanbul Kağıthane bölgesinde halkın ilaca erişimini sağlamak için uykusundan, hayatından, ailesinden, yaşamından feragat ederek nöbet hizmetini yerine getiren eczanemizde olaylar yaşanması üzerine silahlı yaralama ve döner bıçaklı saldırı gerçekleşmiştir. O esnada eczanede bir emniyet mensubu bulunmasaydı ne yaşanacağını az çok herkes tahmin edebilir.

Son yıllarda yapılan sağlık reformları gösteriyor ki sağlık alanında bir hamle yapılmadan önce ilgili mesleki sivil toplum kuruluşları, sendikalar, birlikler ve meslek otoritelerinden görüş alınması gerekiyor.

Ülkemizde sağlık çalışanları ile halkı karşı karşıya bırakan reformlara hergün bir yenisi ekleniyor. Bunun önüne geçilmesi ve halk ile birebir diyalog halinde olan eczacı birlikleri, teknisyen dernekleri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarından görüş alınarak gerekli işlemlerin yürütülmesi gerekmekte olduğu görülmektedir.

En kısa zamanda ilgili kanunların gözden geçirilerek sağlık çalışanları üzerindeki baskıların son bulması umuduyla…

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği