Değerli Basın Mensupları;

Bilindiği üzere ülke ekonomimizin en çok tüketildiği sağlık ve gıda sektörüdür. Sağlık sektörü hizmet birimleri arasında en çok karşılaşılan kişilerden biri ise eczane hizmetleri alanı çalışanlarıdır. Bu alanda hizmet veren teknisyenler geçtiğimiz 5 yıl içerisinde çeşitli eğitimlere tâbi tutularak uzman birer sağlık danışmanı haline gelmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından son yayınlanan bildiri ile tüm eczane hizmetleri çalışanlarının önümüzdeki süreçte eğitimli olmaları istenmektedir. Bu bakımdan kurumumuz çeşitli görüşmeler ışığında eczane hizmetleri çalışanlarının uzman birer sağlık danışmanı olması yönünde çalışmalar yapmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda bu tip çalışmaların yapılmama sebebi ise mesleki tanımlama yapılmaması iken geçtiğimiz bir kaç ay içerisinde Türkiye’de ilk kez benzer meslekler arasında Eczane Hizmetleri çalışanlarının mesleki tanımlaması yapılmış ve buna istinaden eğitimlerin süreklileşmesi sağlanmıştır.

Sağlık Bakanlığı’nın bu teşekkülü sayesinde kurumumuz aktif olarak Türkiye genelindeki tüm eczane hizmetleri çalışanları için toplanmış ve mesleki etik değerler ile misyon, vizyon tanımlarını gündeme getirme çabası içerisine girmiştir. Bu anlamda yapılacak tüm çalışmalarda etkin rol almak için tüm Bakanlıklara ilgili başvuruları yapmıştır. Önümüzdeki süreçte ise eczacılık alanında, mesleki yapılaşmaların ışığında, oluşabilecek olumlu veya olumsuz tüm uygulamaların takibini ise yine bizler gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalarımızı izleyen yaklaşık 60.000 meslektaşımız ile geleceğimiz adına çalışmaları yürütüyoruz.

Saygılarımızla.

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir