Dünya Diyabet Günü - World Diabetes Day

Dünya Diyabet Günü - World Diabetes DayBasına ve Kamuoyuna;

“Diabetes Mellutis(DM), vücudumuzda pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık” olarak tanımlanmaktadır.

1921 yılında insülini bularak diabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig’in doğum yıldönümü anısına, her yıl 14 Kasım’da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

1991 yılından beri düzenlenen, Dünya Diyabet Günü’ne dünyanın 125 ülkesinden, Uluslararası Diyabet Fedarasyonu üyesi 150’yi aşkın kuruluş katılmaktadır. Diyabetin sebepleri, belirtileri, tedavisi ve neden olabileceği organ tahribatları açısından halkı aydınlatmak amacıyla düzenlenen bu günde, çeşitli etkinlikler vasıtasıyla diyabetin yayılmasından duyulan kaygılar dile getirilmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde 2.6 milyon diyabetli ve 2.4 milyon diyabet adayı olmak üzere toplam 5 milyon kişi diyabetle mücadele etmektedir.

Halkın en yakın sağlık danışmanı olarak bizler gerektiğinde şeker ölçüm cihazı kullanım eğitimi gibi şeker hastalığının rutin kontrolünde kullanılan eğitimleri halkımıza eczanelerimizde vermekteyiz. Bu bakımdan mesleğimizin önemi bir kez daha anlaşılmaktadır. Bizler şeker hastalığı konusunda yeter seviye bilgiyi eczacılarımızdan almaktayız.
Bu bakımdan halkımıza en yakın meslek grubu olarak bir kez daha tüm diyabet hastalarımıza acil şifalar diliyoruz. Diyabet bir hastalık değil, bir yaşam biçimidir.
Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri; bugün olduğu gibi gelecekte de halkın en yakın sağlık danışmanı olmaya devam edecektir.
Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir