Kronik bir solunum yolu hastalığı olan tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük yakınmaları ile kendini gösteren astımın tüm dünyada 300 milyon kadar insanı etkilediği tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır. Görülme sıklığı yaşam ve çevre koşullarının değişmesine bağlı olarak giderek artmaktadır. Tüm dünyada astımdan yıllık ölümlerin 250.000 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Hastalığın kronik ve değişken özelliği astım hastalarının yakınmalara alışmasına neden olabilmektedir. Yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar hekime başvuruda geç kalmakta ve hastalıkları ilerleyebilmektedir. Oysa uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabilmektedir.

“Global Initiative for Asthma (GINA)” kuruluşunun bir aktivitesi olan, Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Estitüsü tarafından desteklenen Dünya Astım Günü nedeniyle her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir

Bu etkinlikler dünyada astım hastalığı dolayısıyla sıkıntı çeken insanların tümünün zamanında tanı ve uygun tedavi olanaklarına kavuşmasının gerekliliğini anlatmayı, sağlık personeli ile işbirliği içinde hastalara astım hastalığı ile başetmenin yollarını öğretmeyi ve hastalığın kötüleşmesine yol açan çevresel faktörlerden sakınmanın yollarını anlatmayı amaçlamaktadır.

Astımın, son otuz yılda görülme sıklığının yüzde on arttığı, bu artışın nedeninin de çevre kirliliği olduğu göz önüne alındığında astım ile ilgili çalışmaların ve astıma karşı bilinçlenmenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Tüm astım hastalarımıza, bu konuda etkinlik çalışmaları üzerine ilkleri gerçekleştiren Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu ve Üyelerine çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Bilindiği üzere Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri bire bir hastalıklarla mücadele eden, halkımızın en yakın sağlık danışmanlarından biridir. Bu konuda bizler halkımızın en yakınında bulunan meslektaşlarımız adına; Ülkemizde ve Dünya’da Astım Hastalığının Azaltılmasına Yönelik Çalışmaların başarılı sonuçlara ulaşmasını temenni ediyoruz.

Saygılarımızla

Eczane Teknisyenleri ve Teknikerleri, Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir